22 marca 2017

MdM – przypominamy zasady rządowego programu

Na czym polega program Mieszkanie dla Młodych? Komu przysługuje? Ile można zyskać? Tłumaczymy najważniejsze kwestie zawiązane z rządowym programem MdM. Przeczytaj informator i nie strać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych kupując lokal na naszym osiedlu Alpha Park.

Czym jest rządowy program MdM?

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program wsparcia młodych w kupnie pierwszego lokalu mieszkalnego (wyjątkiem są osoby wychowujące przynajmniej troje dzieci, spełniające wymienione w ustawie warunki). Jednorazowe dofinansowanie jest nierozerwalnie powiązane z kredytem mieszkaniowym. Zostaje przyznane po złożeniu wniosku kredytowego, ale uruchomione dopiero w momencie wypłaty ostatniej transzy kredytu. Klient dostanie dofinansowanie tylko w banku, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (lista znajduje się na stronie www.bgk.pl). Po uruchomieniu kredytu mieszkaniowego, kwota dopłaty z rządowego programu MdM zostaje wypłacona do banku kredytującego, a następnie na rachunek dewelopera.

Na jakie dofinansowanie można liczyć?

Wysokość dopłaty dla singli i bezdzietnych małżeństw wynosi 10% wartości mieszkania przy określonych w programie limitach za 1 mkw. Mając jedno dziecko pomoc państwa wzrasta do 15%, przy dwójce do 20%, a trójce lub większej liczbie do 30%. Oznacza to, że rządowy program Mieszkanie dla Młodych pozwala nie stracić nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, które można przeznaczyć na przykład na wykończenie mieszkania.

Jakie warunki musi spełniać mieszkanie?

Osoby, które zamierzają skorzystać z rządowego dofinansowania muszą pamiętać o obowiązujących limitach. Dotyczą one wielkości mieszkania i ceny za metr kwadratowy. Powierzchnia lokalu nie może przekraczać 75 mkw. Przy trójce dzieci wzrasta o 10 mkw. Ograniczenie dotyczy również ceny. Próg dla Warszawy wynosi 6433 zł/mkw. Wymogi programu sprawiają, że nieruchomości mieszczące się w limicie Mieszkanie dla Młodych to rzadkość. Potwierdzają to informacje Narodowego Banku Polskiego i Banku Gospodarstwa Krajowego. Według ostatnich danych (III kw. 2016 r.) powierzchnię poniżej 75 mkw. miało 90,1% warszawskich mieszkań z rynku pierwotnego. Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli wymaganie metrażowe połączyć z limitem cenowym – wówczas liczba takich lokali zmniejsza się do 18,3%.

Czy budżet MdM jest ograniczony?

Tak. Tegoroczny budżet został wykorzystany już po miesiącu. To jednak nie koniec dofinansowań. Na naszym osiedlu Alpha Park wciąż można skorzystać z pieniędzy przewidzianych na 2018 rok. Umożliwiają to założenia programu, według którego wypłacenie środków może nastąpić na końcu transakcji, czyli w momencie oddania budynku do użytkowania. Warto się pospieszyć. W 2017 roku można zarezerwować maksymalnie do 50% przyszłorocznej puli (381 mln zł z 762 mln zł). W tym roku do dyspozycji beneficjentów pozostało już jedynie 108,3 mln zł (stan aktualny na 20 marca 2017 roku). Szacuje się, że przy obecnym poziomie zainteresowania środków powinno wystarczyć do końca kwietnia 2017 roku.

Szukasz mieszkania z dofinansowaniem MdM? Skontaktuj się z naszym ekspertem! tel.: 515 106 822 e-mail: alpha@red-development.pl


Zapytaj eksperta
Alpha Park

Tworząc osiedle Alpha Park, współpracujemy z najlepszymi specjalistami w swojej branży.
Masz pytanie?
Skontaktuj się z nimi!


Kategorie