17 listopada 2016

Od stycznia większy wkład własny. Dlaczego? Jakie sposoby?

Od stycznia zakup mieszkania na kredyt będzie możliwy po wpłaceniu zwiększonego, 20-procentowego wkładu własnego. Co to oznacza dla kupujących? Oto wszystko, co chciałeś wiedzieć o zmianach, ale bałeś się zapytać!

Dlaczego wzrasta wkład własny?

Jeszcze w 2013 roku niektóre banki udzielały 100-procentowego kredytu na zakup nieruchomości. Światowy kryzys finansowy, którego powodem było rozluźnienie standardów kredytowych i nadmierne zadłużenie części gospodarstw domowych, zmienił nastawienie Komisji Nadzoru Finansowego. Organ nadzorujący rynek finansowy w Polsce postawił wymóg pobierania wkładu własnego, który zmniejszy ryzyko i koszty kredytobiorcy. Zmiany wprowadzane są stopniowo – od 2014 roku minimalna wpłata musi wynosić przynajmniej 5%, a od stycznia 2015 roku – 10%. W 2016 roku wzrósł do 15%, a w 2017 roku zostanie podwyższony do 20%.

Co zmieni podwyższenie wkładu własnego?

Zmiany wpłyną na to, jak dużo osób będzie stać na zaciągnięcie kredytu. O ile teraz przy zakupie mieszkania za 350 tys. zł wystarczyło 52,5 tys. zł, o tyle od stycznia będzie trzeba zgromadzić 70 tys. zł. Dla mniej zamożnych klientów oznacza to konieczność przygotowania się do zakupu z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Mimo, że zmiany nie były tajemnicą, zostały ogłoszone 2,5 roku temu, wielu kredytobiorców nie zdążyło zgromadzić niezbędnych środków, dlatego decyzję o zakupie będą musieli przenieść w czasie.

Jakie są sposoby na sfinansowane wkładu własnego?

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie na mieszkaniu jest program Mieszkanie dla Młodych. Osoby bezdzietne, które nie ukończyły 35. roku życia mogą liczyć na 10-procentowe wsparcie właśnie z MdM. Klienci wychowujący jedno dziecko, mogą liczyć na pokrycie 15-procentowego wkładu własnego. Przy dwójce dzieci pomoc państwa zwiększa się do 20%, a trojgu i większej liczbie do 30%. Przeglądając oferty warto zwrócić uwagę co jeszcze można zyskać – mieszkańcy osiedla Alpha Park otrzymują gwarancję wysokiej jakości materiałów i prac w ramach Standardu RED Plus. Każde mieszkanie ma dostęp do tarasu, balkonu lub ogródka. Przyszli mieszkańcy zapłacą niższe rachunki dzięki rozwiązaniom ekologicznym.

Czy istnieje możliwość wpłacenia niższego wkładu własnego?

Warto zachować czujność. Uzyskanie kredytu przy niższym wkładzie własnym będzie nadal możliwe – niektóre banki ubezpieczyły się od niskiego wkładu własnego. Dzięki temu proponują i będą proponować kredyty z niższą wpłatą własną. Takie ubezpieczanie spłaca kredytobiorca lub bank. Alternatywą jest przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia w formie blokady środków na rachunku bankowym lub poprzez zastaw na denominowanych w złotych dłużnych papierach wartościowych Skarbu Państwa lub NBP.

Jakie wymagania obowiązują w innych krajach?

Co ciekawe, Polskie wymagania związane z kredytem mieszkaniowym nie odbiegają od innych krajów europejskich. 20-procentowy wkład własny jest wymagany między innymi u naszych zachodnich sąsiadów, w Austrii, Francji czy Danii. Mniejsze wymagania dotyczą Francuzów i Słowaków – tam wystarczy 10%. W ciekawej sytuacji są Węgrzy, którzy biorąc kredyt hipoteczny w forintach muszą wpłacić 20%, ale w euro 50%, a w frankach szwajcarskich aż 65%.


Zapytaj eksperta
Alpha Park

Tworząc osiedle Alpha Park, współpracujemy z najlepszymi specjalistami w swojej branży.
Masz pytanie?
Skontaktuj się z nimi!


Kategorie