27 grudnia 2016

Wkład własny wzrośnie już za chwilę. Poznaj prognozy

84% osób kupujących mieszkanie korzysta z kredytu – wynika z badania TNS Polska dla Oto Dom*. Od 1 stycznia 2017 roku wymagany przez banki wkład własny wzrośnie z 15 do 20%. Oznacza to, że klienci będą musieli dysponować większymi oszczędnościami. Dowiedz się, czy i jak zmieni to rynek nieruchomości w Warszawie.

Jak długo trzeba będzie oszczędzać na wkład własny?

Od 1 stycznia 2017 roku wkład własny wymagany przez banki zostanie podniesiony z 15 do 20%. Tym samym rozważając zakup mieszkania warto zadziałać już dziś, by zaoszczędzić niezbędne środki.

Średnia cena nieruchomości w Warszawie w III kw. br. wyniosła 7772 zł/mkw. (dane NBP). Według nowych zasad, kupując mieszkanie o popularnej powierzchni 50 mkw., na wymagany wkład własny niezbędne będzie dysponowanie kwotą 77,7 tys. zł (teraz jest to jeszcze 58,3 tys. zł). Ile czasu należy odkładać, aby mieć taki budżet?

Oszczędzając blisko 1,1 tys. zł miesięcznie, wymagany od stycznia 2017 roku wkład własny uda się uzbierać w 6 lat. Jeżeli chcemy kupić mieszkanie szybciej, na przykład w przeciągu trzech lat, musimy liczyć się z odkładaniem niemal 2,2 tys. zł miesięcznie.

Zmiany na rynku nieruchomości w 2017 roku

To już czwarty raz, gdy klienci muszą liczyć się z podwyższeniem wkładu własnego. Za każdym razem nie wpłynęło to w znaczący sposób na popyt, a rynek dalej dynamicznie się rozwijał. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, tylko od stycznia do listopada 2016 roku deweloperzy oddali do użytku ponad 143 tys. mieszkań, czyli o 10,2% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dla spełniających określone kryteria, możliwość uzyskania dofinansowania na wkład własny daje program Mieszkanie dla Młodych. Takie mieszkania dostępne są na naszym osiedlu Alpha Park, gdzie ceny rozpoczynają się od 5990 zł/mkw.

Czym jest rządowy program Mieszkanie dla Młodych?

MdM to rządowy program wsparcia młodych w kupowaniu pierwszego lokalu mieszkalnego (wyjątkiem są osoby wychowujące przynajmniej troje dzieci, spełniające wymienione w ustawie warunki). Jednorazowe dofinansowanie jest nierozerwalnie powiązane z kredytem mieszkaniowym. Zostaje przyznane po złożeniu wniosku kredytowego, ale uruchomione dopiero w momencie wypłaty ostatniej transzy kredytu. Klient dostanie dofinansowanie tylko w banku, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (lista znajduje się na stronie www.bgk.pl). Po uruchomieniu środków własnych kredytu mieszkaniowego, kwota dopłaty z rządowego programu MdM zostaje wypłacona do banku kredytującego, a następnie dla rachunek dewelopera.

Wysokość dopłaty dla singli i bezdzietnych małżeństw wynosi 10%. Mając jedno dziecko pomoc państwa wzrasta do 15%, przy dwójce do 20%, a trójce lub większej liczbie do 30%.

Z decyzją o zakupie mieszkania w ramach MdM warto się pospieszyć. Zainteresowanie programem na osiedlu Alpha Park jest duże, a budżet jest ograniczony.

Szukasz mieszkania w atrakcyjnej cenie? Skontaktuj się z naszym ekspertem! tel.: 515 106 822 e-mail: alpha@red-development.pl

*Raport Oto Dom 2015. Próba celowa: 510 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli/inwestycji, które powstały w ciągu ostatnich 2 lat w pięciu największych miastach w Polsce. Termin badania: 19.03-02.04.2015 r.


Zapytaj eksperta
Alpha Park

Tworząc osiedle Alpha Park, współpracujemy z najlepszymi specjalistami w swojej branży.
Masz pytanie?
Skontaktuj się z nimi!


Kategorie